NOSZLOPY GÁSPÁR HONVÉD NYUGÁLLOMÁNYÚAK KLUBJA KAPOSVÁR

EGYÜTT-EGYMÁSÉRT

 

EGYESÜLETI ISMERTETŐ                       

        Az egyesület az országban az elsők között 1964-ben  alakult meg Kaposváron, mintegy harminc fő részvételével és azóta folyamatosan, egyre több eredményt felmutatva, bővülő létszámmal (160-180 fő) sikeresen működik.

       Az egyesület  kiemelt feladata a hazafiság eszményére épülő, a nemzet érdekeit szolgáló hon-és rendvédelem ügyének támogatása. A szervezet tagjainak érdekvédelme, az alapvető emberi és polgári jogok, a társadalmi kontroll és az össztársadalmi érdekek érvényesítése. A szolidaritás, a bajtársiasság és az együvé tartozás tudatának erősítése. Magas színtű és igényű közössségi tevékenység szervezése.  A klub felvállalja a katonai hagyományok ápolását, figyelemmel kíséri a honvédelem helyzetét, a Magyar Honvédség állapotát, fejlődésének lehetőségeit.

     Évente ismétlődő programok közé tartoznak az ünnepi megemlékezések:

-    Március 8. Nemzetközi Nőnap.

-    Március 15. Közös megemlékezés és koszorúzás a helybeliekkel      Újvárfalván az egyesület névadójának Noszlopy Gáspárnak a szülőházánál és a Noszlopy Gáspár Közgazdasági Szakközépiskolában.

-    Május 21. Magyar Honvédelem Napja. Városi szintű, nyilvános ünnepély a 44. gyalog ezred (rosseb ezred) emlékművénél.

-    Október 6. Megemlékezés az idősekről és az Aradi vértanúkról.

-   Október 23. Megemlékezés az 1956-os forradalomról és szabadságharcról.

      Rendszeresek a táncos, műsoros rendezvények, főzőversenyek, borversenyek, kirándulások, színházlátogatás, kerek évfordulósok köszöntése. Az egyesület csapata részt vesz és több alkalommal győztesként szerepelt a megyei nyugdíjas szövetség által rendezett „Reuma-kúra” sport és egészség megőrző versenyen.

       Az egyesület képviselteti magát és koszorút helyez el az önkormányzat, illetve más civil szervezet által rendezett városi társadalmi ünnepeken a hős katonák emlékművénél.

       Művészeti csoportjaink jelentős sikereket aratnak a saját, a városi, illetve a környező települések rendezvényein.

       Nagy létszámmal és aktivitással működik a kártyaszakkör. Az elmúlt   években jelentős előrelépés történt a horgász szakkör működésében. Évente két alkalommal kerül sor ulti-, römi-, illetve horgászversenyre.

      Az egyesület kapcsolatot tart és együttműködik a MH katonai szervezetei közül a 64. Boconádi Szabó József logisztikai ezreddel, a jutai 12. radar századdal és a Kaposvári 4. sz. toborzó és érdekvédelmi központtal.

      Az egyesület tagja a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének (BEOSZ), a Nyugdíjiasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetségének és a  Kaposvár Megyei Jogú Város Kulturális Kistérségének. 

     Az egyesület együttműködik a BEOSZ dél-dunántúli régiójába tartozó bajtársi egyesületekkel és a Magyar-román Baráti Társaság Kaposvári egyesületével.

 

Elnökség:

Elnök: Pető László nyá. alezredes

Elnök-helyettes: Thúry Nagy István nyá. alezredes

Titkár: Matejdesz Györgyné (Magdi)

Elnökségi tagok: Farkas Béla nyá. főtörzszászlós,

                         Gaál Károlyné, (Évi)

                         Sipos Rudofné, (Marcsi)

                         Szita Zoltán nyá. törzsőrmester.

Anyag felelős: Strublics Imréné (Magdi)

Ellenörző Bizottság:

Elnök: Virág Zoltánné nyá. őrnagy, (Erzsike)

Tagok: Elek Tibor,

           Mohai Györgyné (Marika).

Névadónk Noszlopy Gáspár: 

1820. augusztus 17-én, a Somogy megyei Vrácsikon született Noszlopy Gáspár, az 1848-49-es szabadságharc egyik leghíresebb gerillaparancsnoka, a neoabszolutizmus korában szervezett hazafias összeesküvések legendás alakja.

Noszlopy somogyi köznemesi családból származott, mely a mai Újvárfalva területén uradalommal és egy kúriával is rendelkezett (utóbbi ma emlékmúzeum). A fiatalembert apja köztisztviselői pályára szánta, ezért Gáspár jogi tanulmányokat folytatott Pápán, majd táblai jegyző, később pedig a marcali kerület szolgabírája lett. 1848 szeptemberében – önként vállalva a feladatot –, a Jellasics-féle támadást követően a horvát határőrök hátában támasztott népfelkelés egyik fő szervezője lett, első ütközetében, Marcali mellett le is győzött egy kisebb ellenséges csapatot. A téli hadjárat idején Bécsből az idős Laval Nugent tábornagyot küldték a Noszlopy-féle felkelés felszámolására, melynek vezetője – bátyjával, Antallal együtt – a kormánnyal együtt Debrecenbe menekült.

A gerillavezér a tavaszi hadjárat során sikeresen meggyőzte Kossuthot, hogy egy – 1848 őszihez hasonló – népfelkeléssel fel tudná szabadítani a Dunántúlt, így aztán május 1-jén egy kisebb sereg élén bevonult Kaposvárra, majd megtisztította Somogyot és Tolnát Nugent csapataitól. Noszlopyt 1849 júniusában őrnagyi rangba léptették elő, és rábízták az egész Dél-Dunántúl védelmét, de akárcsak 1848 telén, ez alkalommal sem volt képes feltartóztatni a császári túlerőt. A kalandvágyó tiszt július során Komáromba sietett seregével, és komoly érdemeket szerzett a vár védelmének megszervezésében, miután átadta Klapkának az általa toborzott zászlóaljat. Noszlopy vállalkozó kedvét mutatja, hogy hamarosan a Bakonyba ment, ahol egy újabb gerillacsapatot gyűjtött, a császáriak ellenében. A szabadságharc leverése után Haynau osztagai és a hatóságok több hónapos hajtóvadászatot indítottak felkutatására, de csak 1850 áprilisában sikerült kézre keríteni.

A gerillavezért hamarosan hadbíróság elé állították Pesten, és a biztos halál várt rá, de Noszlopy el tudott szökni, és kis idő múlva újabb császárellenes szervezkedésbe fogott. Az egykori honvéd őrnagy csatlakozott Makk József tüzértiszthez és a fehérvári Jubál Károlyhoz, miközben az elbukott forradalom eszméjéhez hűséges földbirtokosoknál rejtőzött, és kalandos összeesküvést szervezett az Alföldön. Máig ismert az a történet, miszerint Noszlopy Ferenc József (ur. 1848-1916) és Erzsébet királyné 1852-es alföldi látogatása során megkísérelte elrabolni az uralkodót, hogy így állíttassa vissza Béccsel a sárba tiport magyar alkotmányt.

Nem tudni, így volt -e, mindenesetre az őrnagy Kecskeméttől Hevesen át a Bakonyig számos helyen megfordult, miközben – Kossuth érkezésére várva – szabadcsapatokat toborzott a hatóság nyugtalanítására. A birodalom-szerte körözött katonát végül 1852. november 16-án, Pesten fogták el a császári csendőrök, és szoros őrizetben Bécsbe vitték. Noszlopy másodszor is meg tudott szökni, de a következő év elején újra a hatóságok kezére került, akik ekkor már nem bízták a véletlenre a dolgot: 1853 márciusában – két társával együtt – felakasztották a pesti Újépület udvarán.

Noszlopy halálát követően a megtorlás egyik leghíresebb mártírja lett, aki a szabadságharc alatt – és után – elsősorban szervezőképességével és kitartásával szerzett érdemeket. Ahogy az őt méltatók írták, kicsiben megvolt benne mindazon erény, ami Bemet, Gábor Áront és Kossuthot magasabb szinten nagy vezetővé tette. Bár Noszlopy – a híres tábornokokhoz képest – látszólag a szabadságharc „kiskatonája” volt, kortársai mégis nagy becsben tartották, Kossuth például, torinói emlékirataiban „a XIX. század legbátrabb emberének” nevezte őt.

Az egyesület logója és zászlója:

Szövegdoboz:

A logó általános megjelenése kifejezi többek között névadónk Noszlopy Gáspár monogramját és a XIX. század szimbólumainak a stílusát. A nemzeti színek a hazaszeretetet, a hazafiságot, a haza védelmét. A pajzs által kifejezésre kerül a tagokról való gondoskodás, az érdekvédelem, a kardok által pedig a fegyveres szervezetekhez való kötődés. Ezek a jelképek és a jelszó az egységet, az összetartozást, egymás segítését, a törődést, egymás megbecsülését fejezik ki.

A csapatzászló a hazához, a nemzethez, az eskühöz és a csapathoz való kitartó hűség, valamint a bátorság, a katonai becsület és a bajtársiasság jelképe, az adott katonai szervezetet önmagában is megtestesítő szimbólum.”

A zászlót a MH 64. Boconádi Szabó József logisztikai ezred parancsnoka adományozta 2009-ben a klub megalakulásának 45. évfordulóján.   

Az egyesület zászlaján jelenleg a Honvéd Vezérkar Főnöke, Kaposvár Megyei jogú város polgármestere, a MH Nyugat-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság parancsnoka, a 12. radar század parancsnoka, a Kaposvári toborzó- és érdekvédelmi Központ parancsnoka, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöke, a Helyőrségi Klub igazgatója, a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetsége elnöke, a Magyar Veterán Repülő Szövetség Somogy Megyei Egyesülete elnöke és a Radar Alapítvány elnöke és dr. NagyLajosné Noszlopy Erzsébet(Noszlopy Gáspár leszármazottja)  által felhelyezett zászlószalag található.

 Az egyesület elnökei:

Jobban Ferenc őrnagy     1964-1972 

Bús László alezredes       1972-1981

László Lajos ezredes        1981-1988                            

Széll István alezredes      1988-1996  

Pásztor István ezredes     1996-2010                                           

Pető László alezredes       2010-    

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 7
Heti: 25
Havi: 20
Össz.: 15 652

Látogatottság növelés
Oldal: Rólunk
NOSZLOPY GÁSPÁR HONVÉD NYUGÁLLOMÁNYÚAK KLUBJA KAPOSVÁR - © 2008 - 2024 - noszlopyghnyk.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »